A nyugdíjas szövetkezet tagjaként az esetileg, egyedi megbízások alapján végzett munka ellenértéke a törvény szerint adózási szempontból “nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek” számít, és csak a 15% személyi jövedelemadó terheli. A szövetkezet nyugdíjas tagjainak más járulékot nem kell fizetni. A meglévő nyugdíjat érintő felső korlátja nincs, és a 15% személyi jövedelemadón felül semmilyen fizetési kötelezettség nem terheli.
A tagság feltétele a tényleges öregségi nyugdíj, vagy a nők 40 év jogosultsági idejének figyelembevételével megállapított nyugdíja, de a tagok 10%-ának mértékéig a nem öregségi nyugdíjas kategóriába tartozók is tagok lehetnek. A közérdekű nyugdíjas szövetkezeti tagság nem munkaviszony.
Azok a nyugdíjasok is tudnak az IT-Seniors Szellemi Dolgozók Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetén keresztül munkát vállalni, akik aktív éveikben közalkalmazotti, vagy közszolgálati jogviszonyban dolgoztak, mert a munkáltató nem közvetlenül velük, hanem a szövetkezettel köt szerződést, és ezt nem érinti az esetleges nyugdíjasfoglalkoztatási korlátozás.
Lehetőséget biztosítunk azoknak is, akik nyugdíjasként eddig is folyamatosan dolgoztak, vagy szívesen dolgoznának valamilyen cégnél vagy hivatalban, de ez eddig vagy nekik vagy a cégnek, hivatalnak nem érte meg. Most ugyanazt a munkát a szövetkezeten keresztül kedvezőbb anyag feltételek mellett, korlátozás nélkül végezhetik.
A vállalható munkák többsége nem állandó foglalkoztatást jelent. A munkalehetőségekről a honlapunkon vagy közvetlenül e-mailben értesítjük a tagokat. Minden munka esetén az adott munkára külön szerződést köt a nyugdíjas szövetkezet a munkában résztvevő tagokkal. A szerződés tartalmazza, hogy mit kell elvégezni, milyen határidőre, milyen feltételek mellett stb., és ezért milyen ellenszolgáltatás jár. Az ellenszolgáltatás mértéke az adott munka jellegétől, és az elvégzéséhez szükséges becsült időtartamtól függ.
A másik lehetőség a külső munkavállalás (“kihelyezés”). Ebben a formában a szövetkezeten keresztül egy cég vagy hivatal hosszabb időszakra közvetlenül foglalkoztatja − akár név szerint kérve − a nyugdíjas munkavállalót. Ekkor a cég a szövetkezettel köt szerződést, ezért a nyugdíjasra nem vonatkozik a keresetét érintő éves korlátozás.
A KSH interaktív korfákat tartalmazó adatbázisa szerint jelenleg 960 ezer olyan ember él Magyarországon, akiknek az életkora 63 és 70 év közé esik, közülük 64 és 68 éves kor közötti nyugdíjas 616 ezer fő. Ők lehetnek leginkább érdekeltek a nyugdíj melletti munkavégzésben a közel 200 ezer olyan hölgy mellett, akik a nők kedvezményes nyugdíjában részesülnek.
Az adatok szerint Magyarországon a nyugdíjasok 2,4 százaléka dolgozik, míg a németeknél ez az arány 11 százalék. Az érdeklődés ugyanakkor hatalmas, így várhatóan a következő években több tízezer idős vállal valamennyi időtartamra munkát.